A Kárpátaljai Magyar Líceum 139 végzős diákja vehette át érettségi bizonyítványát

Június 20-án ünnepélyes keretek között került sor a Kárpátaljai Magyar Líceum (KML) érettségibizonyítvány-átadó ünnepségére, amelyet a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Egyetemen rendeztek meg. Az eseményen összesen 139 végzős diák vehette át érettségi bizonyítványát.

A jelenlévőket Kóré Dóra, a Kárpátaljai Magyar Líceum hálózatának igazgatója köszöntötte.

„A líceumhálózatunk mögött nem állnak hosszú évtizedek hagyományai. Mögöttünk hit, bátorság és összefogás áll. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Egyetem azért hozta létre ezt a hálózatot 2023-ban, hogy legyen jövője a magyar nyelvű oktatásnak, legyen hit, kitartás és otthon egy olyan világban, amilyenben ma élünk, a diákok számára”

– emelte ki.

Ezt követően sor került a kiemelkedő tanulmányi teljesítmények és versenyeredmények elismerésére. Az okleveleket Kóré Dóra igazgató és Koncz Erika igazgatóhelyettes adta át a diákoknak, emellett oklevélben részesültek a tanulók felkészítő tanárai is.

Balogh György, Magyarország Beregszászi Konzulátusának konzulja beszédében saját érettségi emlékeit elevenítette fel, bátorítva és kitartásra ösztönözve a diákokat.

„Kedves diákok, ma ne a felvételire gondoljatok, hanem arra, hogy lezártatok egy fontos életszakaszt. Vigyétek magatokkal mindazt, amit az elmúlt években kaptatok: a tudást, a barátságokat, a szerelmeket, az élményeket és azt a közösséget, amelyhez mindig vissza lehet térni”

– mondta Csernicskó István, a Rákóczi Egyetem rektora. Egyúttal gratulált azoknak a diákoknak, akik sikeresen teljesítették a nemzeti multitesztet (NMT); őket várja a Rákóczi Egyetem vagy az Egán Ede Szakképzési Centrum, akiknek pedig nem sikerült az NMT, azoknak nulladik, felkészítő évfolyamot indítanak, melyen az NMT-hez kötelező tantárgyakat tanulhatják majd.

Ezt követően a 10. osztályos diákok léptek színpadra. Béres Emese, a kisgejőci oktatási helyszín diákja búcsúzott az érettségizőktől, valamint Nagy Eszter, a tiszapéterfalvai oktatási helyszín tanulója Szabó T. Anna Útravaló című versét adta elő.

A továbbiakban a végzősök nevében Vántus Olívia, Ráti Zsófia, Mandzák Rebeka, Ponc Bernadett és Mándi Denisz mondott köszönetet az elmúlt évekért.

Ezt követően került sor az érettségi bizonyítványok és az útravaló tarisznyák ünnepélyes átadására. Nagydobronyból 16, Kisgejőcről 20, Beregszászból 51, Nagyszőlősről 21, míg Tiszapéterfalváról 31 diák vehette át a megérdemelt érettségijét.

„Ma nemcsak egy utat zárunk le, hanem kaput nyitunk a jövőbe. Mindig azt hallottam, a szülőföldünk nem csupán egy földrajzi hely, Kárpátalja a mi jussunk, a mi keresztünk és a mi küldetésünk. Önök, kedves fiatalok, egy olyan történelmi pillanatban állnak itt, amikor a magyar szó megtartása és a keresztény értékek védelme nagyobb feladat, mint bármikor korábban. Az érettségi bizonyítvány, amelyet ma kezükbe vettek, nemcsak a megszerzett tudás igazolása, ez a papír egy pecsét, sőt kötelezettségvállalás a szülőföldjük, kultúrájuk és közösségük irányába”

– mondta Orosz Ildikó, a Rákóczi Egyetem elnöke.

Ezt követően a végzős diákok közösen adták elő a Republic együttes Ezt a földet választottam című dalát.

A rendezvény zárásaként a történelmi egyházak képviselői Isten áldását kérték a jelenlévők életére.

Kurmay Anita